Syberia …

Są takie kierunki i takie wyprawy, o których słuch pozostaje na długo w pamięci.

Z przyjemnością wraca się do opowieści tych, którzy w nich uczestniczyli.

Jeśli wyprawy na wschód są CI bliskie a nie znasz, to koniecznie musisz poznać dzieła Romualda Koperskiego. To człowiek, który Syberii poświecił dużą część życia, zawsze robiąc to autem terenowym.

Jego artykuły, prezentacje i w końcu książki, weszły do kanonu lektur przygodowych i opowiadających o trudach i radościach poruszania się po tej tajemniczej i dzikiej krainie.

Pamiętam spotkania z RK, w których brałem udział i słuchałem z jak wielką pasją opowiadał o ludziach syberii. To ludzie byli najważniejsi, to im syberia najbardziej dawała się we znaki. To ludzie mimo trudności życia codziennego w tej surowej krainie wypowiadali się o niej najcieplej.

Romualda Koperskiego nie ma już z nami na tym świecie. Rosja i Syberia przez długi jeszcze czas będzie dla nas niedostępna.

Ale dla mnie zawsze jego Syberia będzie moją inspiracją.

Pożegnałem Siergieja tak jak się żegna starego przyjaciela. Chciałem mu dać pewną sumę pieniędzy, które zawczasu przygotowałem dla niego, ale tak się oburzył, że aż było widać złość na jego twarzy. Znów ogarnęło mnie to cholerne uczucie mówiące, że już nie zobaczę tego człowieka. Dla mnie świat ponownie stanął otworem, jego natomiast stał ciągle w tym samym miejscu. Polubiłem bardzo tego upartego Jakuta i naprawdę niemiłe było to pożegnanie. W ostatnim momencie przyniósł jeszcze zapomniany przeze mnie akumulator. Później długo stal przy ringu i machał mi na pożegnanie. Romuald Koperski „Pojedynek z Syberią”

Siberia Arctic Expedition 2015, to zimowa wyprawa kierowana przez Romualda Koperskiego a wyglądała ona tak…: